MENU
ZNACZNIKI
Obchody XXV-lecia Dolnego Śląska. Zespół pieśni i tańca "Tęcza" z Radzikowa w wykonaniu poloneza 6 V 1970 r. Taki podpis znajdował się w albumie z tym zdjęciem które udostępnił Tadeusz Sz. Dodam że pani Maria znajduje się na pierwszym planie (z torbą na przedramieniu) i obserwuje jak prezentuje się jej zespół. Zwraca brak północnej zabudowy rynku. Stara wyburzona a nowa jeszcze nie powstała. Za konstrukcją 25 lat widoczna nie istniejąca zabudowa ul. Poprzecznej. Po lewej na kamienicy obecnej poczty patrzy portret (chyba) Lenina.

Dodał: Krzysztof Bach° - Data: 2020-10-24 15:34:46 - Odsłon: 1023
06 maja 1970

Pani Maria Markowska z domu Muszyńska, urodziła się w Korcu na Wołyniu. Swoje dorosłe życie poświęciła pracy na rzecz gminy Łagiewniki. Pracowała w szkole podstawowej w Radzikowie, a także w Bielawie i Tuszynie. Tworzyła kursy oświatowe dla dorosłych, a w 1965 r. założyła Zasadniczą Szkołę Rolniczą w Radzikowie. Przez 20 lat prowadziła średnie Studium Zawodowe w Łagiewnikach, z jej inicjatywy powstało w tej miejscowości Technikum Zawodowe. M. Markowska prowadziła zespoły pieśni i tańca, akrobatyki artystycznej oraz małych form teatralnych.. Kierowała zespołem „Tęcza”, który wtedy liczył 120 członków. Prowadziła zespoły przy Kole Gospodyń Wiejskich w Radzikowie i Stoszowie, w Gminnym Ośrodku Kultury kierowała grupą artystyczna „Biedronki”. Ze swoimi podopiecznymi jeździła na występy po Dolnym Śląsku i Polsce. Zespoły występowały w warszawskiej Sali Kongresowej, a także za granicą – w Niemczech i Czechach. Efekty ich pracy rzadko pozostawały bez nagród. Maria Markowska otrzymała 22 medale i odznaczenia za działalność oświatową i kulturalną.
Ostatnie lata mieszkała w dawnej SP w Radzikowie. W swoim mieszkaniu stworzyła "Izbę regionalną " Zmarła w czwartek 14 maja 2020 r.
Wspomnienia Marii nagrał Tadeusz Szot
Źródło - Rocznik Dzierżoniowski /Krzysztof Bach/2020

  • /foto/8979/8979800m.jpg
    2018

Krzysztof Bach°

Poprzednie: Maria Markowska Strona Główna Następne: Pieszyce